Aktualności

news1

Historie zaklęte w przedmiotach. W maju otwarcie Muzeum Warszawy

2017.01.01

Remont Muzeum Warszawy wychodzi na ostatnią prostą. Pod koniec maja w 11 odrestaurowanych  kamienicach przy Rynku Starego Miasta przez firmę "Castellum" otwarta zostanie wystawa stała pt. "Rzeczy Warszawskie". 

W przyszłej przestrzeni wystaw czasowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta odbyła się dziś konferencja prasowa zapowiadająca majowe otwarcie muzeum. Przed zebranymi tłumnie przedstawicielami mediów wystąpili ambasador Norwegii Karsten Klepsvik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Głos zabrał także dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski. Gospodarzem spotkania była dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka, która opowiedziała pokrótce o przeprowadzonej modernizacji, zapowiedziała majowe otwarcie i w imieniu muzeum podziękowała warszawskim władzom i królestwu Norwegii za wielki wkład finansowy w remont i powstające wystawy.
Poruszającą częścią konferencji było wystąpienie zastępcy dyrektora Muzeum Warszawy dr. Jarosława Trybusia, który zaczął od ciekawej opowieści o nowej wystawie, ale potem przeszedł do szczególnego pokazu. Z niepozornych białych pudełek wyjął autentyczne przedmioty, rzeczy warszawskie, które zademonstrował zgromadzonym. Klamka z przedwojennego ratusza miejskiego czy XVIII-wieczny czajniczek do herbaty skoncentrowały na sobie uwagę zebranych, ale największe wrażenie wywarł na nich list jedenastoletniego Juliusza Materskiego, który jesienią 1939 roku relacjonował kuzynom bombardowania Warszawy. Pokaz ten dał wszystkim przedsmak nowej wystawy, umożliwiającej obcowanie z autentycznymi rzeczami, świadkami historii miasta.


 

« powrót do aktualności